Results

Logo Picture 1 Logo Picture 2

OCTOBER 2015

 

Best in Show: Judged By Ken Jessup (Corsky)

Staffordshire Bull Terrier – Mr N Davies BRAUNSTAFF FROM HASBUR

Reserve Best in Show:

Dachshund Min Smooth Haired – Miss J Thomas ROYALDACH’S AUTHORISED QUEEN SHCH

Best Puppy in Show:

Samoyed – Mr & Mrs Page TARONIKITS KALLL ME KOUKI

Reserve Best Puppy:

Weimaraner – Mrs L Danneau WEIPOWA PHEONIX AT AARRANZ

Best Veteran:

Dachshund Std Wire Haired – Mr & Mrs Rollinson CH IR CH NOSINLLOR JOAN OF ARC

 

JULY 2015

 

Best in Show: Judged By Terrie Cousins-Brown (Dobrany/Dorianblue)

Pointer – Dr D Edens DALENS COCO CHANEL

Reserve Best in Show:

Whippet – Mrs A Prowse FREEHAMLET PERFICK PETER

Best Puppy in Show:

Staffordshire Bull Terrier – N Davies BRAUNSTAFF FROM HASBUR

Reserve Best Puppy:

Great Dane – D&P Young NIKAMITHE ADVENTURE WITH ST PIRAN

Best Veteran:

Cocker Spaniel – Mrs C Pearn BRELADE MISS TERIOUS SHCM

 

OCTOBER  2014

 

Best in Show: Judged By Dr Geoffrey Curr (Natimuk):

Whippet - Mr M & Miss Y Howgate & Hull PALMIK LIVE TO TELL

Reserve Best in Show:

Doberman - M. & D., D. & T. Stansbury & Pilgrim WOODBRIAR LUCIANO JW SHCM

Best Puppy in Show:

Tibetan Spaniel - G. & T. Quest CHENREZI ANOTHER LOVE

Reserve Best Puppy:

Soft Coated Wheaten Terrier - C. & C. Satherlewy SILKCROFT SKY FULL OF STARS

Best Veteran:

Tibetan Spaniel - G&T Quest CHENREZI TROUBLEMAKER JW SHCM

 

JULY  2014

 

Best in Show: Judged By Sue Hewart-Chambers (Sunhaze):

Hungarian Puli - Szczepanski & Crowther CATSUN CINNABAR AT TREMODEUS

Reserve Best in Show:

Siberian Husky - J. Sutton JACOLOUSE FIRE & DESIRE AT LYFFARON JW

Best Puppy in Show:

Shetland Sheepdog - S. Hurst SUNDARK SIMPLY A STAR

Reserve Best Puppy:

Siberian Husky - J. Sutton ASPEN RANGER WILDERNESS SPIRIT AT LYFEARON (IMP LVA)

 

OCTOBER   2013

 

Best in Show: Judged By Neil Straw (Shaolin):

Spaniel (American Cocker) - N. & R. Walker ALIBAMA NOW YOU’RE TALKING JW SHCM

Reserve Best in Show:

Alaskan Malamute - E. & S. Edwards & Molloy KOOLRUNNINGS ROCK WITH U (IMP AUS)

Best Puppy in Show:

Doberman - E. & S. Edwards & Molloy TEVRO D’VINE LAST HEIR TO WINTABLIZAARO

Reserve Best Puppy:

Retriever Golden - A Smith KADAKA KUPCAKE

Best Veteran:

Bull Terrier - M. & T. Martin & Vanstone

 

JULY   2013

 

Best in Show: Judged By Joe Chorley (Lochery):

Bichon Frise - S&D Walton MANOIRS JUST LIKE THAT AT KEVNNEVEK

Reserve Best in Show:

Rough Collie - L Avery SUN SOUL DEMY BLUE FOR MONSOLANA (RUS IMP) (ShCM)

Best Puppy in Show:

Alaskan Malamute - M Dart CRISTAKELL CONFRINGO OF KASATOCMI

Reserve Best Puppy:

Australian Sheppard - D Southcott JOTARS WINNING DESIGN

Best Veteran:

Chinese Crested - C Snell NEERODAN HEART OF FIRE (ShCM)

 

OCTOBER   2012

 

Best in Show: Judged By Christine Andres (Vom Kaiser-Palais):

Samoyed - Mr & Mrs M Gooday DUCKSLAKE SAKARI SPIRIT

Reserve Best in Show:

Pug - Mr & Mrs J Denton POPINJAY ARGONAUTS HERO AT TREMORVAH (ShCM)

Best Puppy in Show:

Doberman - Mr & Mrs G Daniel SANT KREAL PERUN AT MATTACANE IMP

Reserve Best Puppy:

Dalmatian - Dr D Edens DALENS HOT GOSSIP

Best Veteran:

Doberman - Mrs S Caldicott ROCKSANDS INFRA-RED AT PHILMONT (ShCM)

 

JULY   2012

 

Best in Show: Judged By Gordon Haran (Megregor):

Irish Setter – Mr & Mrs B Limpus SHENANAGIN SHE’S THE ONE FOR KARIDELL JW

Reserve Best in Show:

Staffordshire Bull Terrier – Mr M Marshall MARSTAFF DIAMOND CUT

Best Puppy in Show:

Bloodhound – Mrs S Emrys-Jones MAPLEMEAD MELODIAN

Reserve Best Puppy:

Poodle (Standard) – Miss S O’Higgins SARINA COULD IT BE MAGIC

Best Veteran:

Cesky Terrior – Misses T&M Clark CASSENCARRIE CZECH ME OUT (ShCM)

 

OCTOBER 2011 

 

Best in Show: Judged By Rosmary Lord (Hecklehaze)

Doberman – M D & D T Stansbury & Pilgrim WOODBRIAR LUCIANO SHCM

Reserve Best in Show:

Miniature Pinscher – C & S Collinson & Dare  COLLYPINS LICKETY SPLIT

Best Puppy in Show:

Tibetan Spaniel – Mr & Mrs Quest CHENREZI SOLITAIRE

Reserve Best Puppy:

Boxer – Mesd Cowell & Richards DAJOXX THE NUTCRACKER WITH ASTRALUNE

Best Veteran:

Ibizan – Mr & Mrs N Carter AFILDOR SPARK TO A FLAME

 

JULY   2011

 

Best in Show: Judged By Hedd Richards (Sheridel):

Miniature Pinscher – C & S Collinson & Dare COLLYPINS WHATS OCCURRING JW (ShCM)

Reserve Best in Show:

Shih Tzu – Mrs & Miss S & L Puleston SHANULEAS ALFIE BOW (ShCM)

Best Puppy in Show:

Alaskan Malamute – Mrs C John SHOMONT RASIN SUSPICIONS AMONG CRISTAKELL

Reserve Best Puppy:

Maltese Terrier – Mrs J Chaplin CROESO WHITE GOLD

Best Veteran:

Retriever (Golden) – Miss A Main GWYNGALA AMBASSADOR (ShCM)

 

OCTOBER   2010

 

Best in Show: Judged By Susan Whitehead (Burnhead):

Cocker Spaniel Mrs C Pearn TOTENKOPF ROCKNROBIN WITH GWBERT (ShCM)

Reserve Best in Show:

Great Dane Mrs S Bickford KAYCARO KRUGGERRAND VOM PSUEDEMORE (ShCM)

Best Puppy in Show:

BSD Terv - Mrs & Mr N & G Snell HAWKSFLIGHT MADE YOU SMILE

Reserve Best Puppy:

Pomeranian Mrs S Sanderson LIREVAS THE ROYAL SCOT AMONG SANDCHIZE

Best Veteran:

Australian Shepherd K Gladwell MOORTIME STORMY SKY FROM ROSARA (ShCM)

 

JULY   2010

 

Best in Show: Judged By Moira Barrass (Gallondean):

BSD Terv - T & N Simpson & Mackie HAWKSFLIGHT INCA’S QUEST

Reserve Best in Show:

Cesky Terrior - Misses T&M Clark CASSENCARRIE CZECH ME OUT (ShCM)

Best Puppy in Show:

Norfolk Terrier - Miss R Benney MEDARVAM MAKE A WISH

Reserve Best Puppy:

Affenpinscher - P Gould BLEWGOULD CAMELLA

Best Veteran:

Keeshond - Mr & Mrs A Hill VALKANTIES CHLOE WITH PLYMKEES (ShCM)

 

OCTOBER   2009

 

Best in Show: Judged By Judith Robin-Smith (Willowbrae):

Cairn Terrier - G. Day TREKHILLI PICCALLILLI

Reserve Best in Show:

Rough Collie - Mr & Mrs G Wilson VALLYHAVEN COCO CHANEL JW

Best Puppy in Show:

Retriever Golden - R Hall CHALKWAYS CHANCER AT BLUWAYS

Reserve Best Puppy:

Bichon Frise - S Offord ARJANAN HEAVENLY JOURNEY

Best Veteran:

Weimaraner - Mr & Mrs Carson KAHMSYNN COCONUT DELIGHT (ShCM)

 

JULY   2009

 

Best in Show: Judged By Joe Chorley (Lochrey)

West Highland White – Mrs L. Minett DUSKHUNTER DUCH COURAGE

Reserve Best in Show:

Dobermann – Mr & Mrs M. Stansbury WOODBRIAR SHANGHAI SILK (ShCM)

Best Puppy in Show:

Retriever Golden – M. & N. Fascoine & Teague HAIRY MCCLARY AT GOLDREALM

Reserve Best Puppy:

Shetland Sheepdog – Mrs S. Hirst SUNDARK TSARINA

Best Veteran:

Poodle Standard – Miss M. Butcher VINITONIA STAGE STRUCK (ShCM)

 

OCTOBER   2008

 

Best in Show: Judged by Mr K. Savage (Kington):

Saluki – Mr & Mrs S. Marko NEFISA JEEVUN

Reserve Best in Show:

Cocker Spaniel – Mrs C. Pearn TOTENKOPF ROCKINROBIN WITH GWBERT (ShCM)

Best Puppy in Show:

Whippet – Mr & Mrs A. Brewer PIXIDUST OVER YARROW

Reserve Best Puppy:

Bearded Collie – Mr & Mrs Scott BRADDABROOK DINILO OF BEEJIVE

Best Veteran:

BSD Terv – Miss N. Mackie HAWKSFLIGHT EXCALIBUR (ShCM)

 

JULY   2008

 

Best in Show: Judged By Fran Kaye (Danfrebek)

Whippet – Mr & Miss Howgate & Hull PALMIK MIGNIGHT MICCHIEF

Reserve Best in Show:

Dobermann – Mrs T Carter VIEMAR RUFIGI

Best Puppy in Show:

Miniature Schnauzer– Mrs L Burn ANALEEB MINI GUINNESS FOR ASHENCRUZ

Reserve Best Puppy:

Bearded Collie – Mrs, Mr & Mrs White, Ellis & Burfitt BREAKSEA ANDROMEDA FOR KARMELIAWW

 

Copyright - 2011 ©